První rebalance StockPickingLab

První rebalance StockPickingLab

event_note 03.07.2020

Naše společnost se zabývá vývojem software, datovou a textovou analýzou. Tvorba modelů a software postavených na principech umělé inteligence je však pouze prvním krokem komerčně úspěšných aplikací.

Jednou z našich aplikací je StockPickingLab, která na základě analýzy makroprediktorů, pro firmu specifických prediktorů a následné bayesovské selekci prediktorů vybírá nejvhodnější akcie pro sestavení long&short portfolia. Cílem je překonávat index S&P 500 a zároveň eliminovat ztrátové periody. Průměrný roční výnos dosahuje 17,69 %, zatímco maximální pokles hodnoty dosahuje -13.72 %.

Mít dobře vycházející backtest je super, ale modely musí následně fungovat také na reálných penězích. Abychom naše modely validovali, logicky prostřednictvím našich aplikací sami obchodujeme. S obchodováním jsou spojena nejrůznější specifika, na která vás prostřednictvím článků upozorníme, abyste se jim ve vaší praxi mohli vyvarovat nebo se z nich poučit. Obchodujeme prostřednictvím Interactive Brokers. Články o založení a nafundování účtu si jistě dokážete dohledat, my se proto zaměříme rovnou na situace vyvstávající při obchodování.

Pattern Day Trader „problém“

Naše akciové portfolio rebalancujeme jednou měsíčně. Vzhledem k výši investovaného kapitálu a poplatkům za jednotlivé obchody byla zvolena právě měsíční báze. Software nám na základě aktuálních dat a výpočtů připraví rebalanční dávku, v excelu si ji můžeme zobrazit následovně:

Následně můžeme pro rebalanci (exekuci příkazů) využít IB API nebo pokyny exekuovat ručně přes TWS (Trader Work Station Interactive Brokers).

Nyní již k meritu problému. Interactive Brokers nás po prvním zadání příkazů vyhodnotil jako tzv. „Pattern Day Tradera“  (regulační označení pro obchodníky nebo investory, kteří provádějí čtyři nebo více denních obchodů během pěti pracovních dnů pomocí maržového účtu), s tím že pro naše typy obchodů nemáme dostatečný kapitál. Paradoxně jsme tak byli vyhodnoceni z důvodu uzavření pozic, které Interactive Brokers provedlo bez našeho zásahu.

Protože jsme nevěděli, jak dlouho resetování PDT potrvá a blížil se čas, kdy burza zavírá (nemuseli bychom na pokyn MKT/Market dostat očekávanou cenu), rozhodli jsme se pro klidné spaní všechny pozice uzavřít, čímž jsme na poplatcích přišli přibližně o 25 USD.

IBKR však reset PDT provedlo obratem, tyto obavy byly proto zbytečné. Určitě však doporučujeme být na tuto situaci při vašem obchodování připraveni. Reset provedete v Portal Login IBKR, do vyhledávacího pole stačí zadat sousloví „Pattern Day Trader“ a následně je již proces intuitivní.

Jelikož dnes, 3.7.2020, burza nefunguje (4.7. se slaví Den nezávislosti), provedeme pro jistotu na začátku příštího týdne nový přepočet a následně zadáme příkazy.

Výsledky po prvním měsíci jsou:

+5,5 % bez zahrnutí poplatků – údaj je zajímavý proto, že například retailoví investoři v USA poplatky neplatí, pro českého uživatele je minimální poplatek přibližně 1 USD za obchod. Dále proto, že s vyšším investovaným kapitálem představují poplatky menší zátěž = nerostou proporcionálně.

+5 % po zahrnutí poplatků. Detailní reporty našich systémů naleznete zde.

Jiří Fuchs